czy wszystko ok?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

asia1166
Posty: 17
Rejestracja: 24 kwie 2007 13:54

czy wszystko ok?

Post autor: asia1166 »

to jest moje pierwsze akwarium i nie wiem czy wszystko w nim ok:
112l
4 molinezje
3 berlinki
2 danio
6 neonkow
3 glonojady
2 gupiki
8 takich białych rybek jak widać na zdjęciu u góry nie wiem jak się nazywaja
na kamieniach zaczynaja mi sie osadzac glony...
proszę o pomoc i jakies wskazówki
Załączniki
Obraz 036.JPG
Obraz 036.JPG (39.28 KiB) Przejrzano 1777 razy
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

112l
4 molinezje
3 berlinki
2 danio
6 neonkow
3 glonojady
2 gupiki
8 takich białych rybek jak widać na zdjęciu u góry nie wiem jak się nazywaja
Nie jest OK, neony i glonojady (pewnie zbrojniki niebieskie) nie pasują do żyworódek bo wymagaja wody miękkiej i kwaśnej a zyworódki twardej i zasadowej.
Danio wolą chłodniejszą wode (ok 24*C) niż molinezje (26-30*C)

Berlinki -> mieczyki odmiany berlińskiej?

To też nie jest dobrze:
8 takich białych (...)
Trzeba wiedzieć co sie ma w akwarium, wg mnie to odmiana molinezji żaglopłetwej (ale głowy nie dam), rosna do 15 cm i wymagają akwa ok 200 i więcej litrów.

Dobrze by było tez znać parametry wody takie jak pH, TwO, TwW i NO3.

Poza tym akwarium wygląda tragicznie...
Co to jest to białe po lewej podobne do korzenia?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
asia1166
Posty: 17
Rejestracja: 24 kwie 2007 13:54

Post autor: asia1166 »

co do tych bialych rybek to mnie nie bylo w domu jak je przyniosl znajomy taty, bo mu sie one szybko rozmnazaja... powiedzial tacie jak one sie nazywaja ale on oczywiscie nie pamieta. musze sie go zapytac.
nastepnie co do korzenia tego bialego to to jest korzen... wyparzylam kilka razy i nic sie z nim nie dzieje.
to co mam zmienic??
wiem ze roslin mam malo ale to dlatego ze mi je powycinal rak marmurkowy... jak go kupowalam na gieldzie, to pan powiedzial ze to jest krewetka :) palant... juz wiem ze mam sie go pozbyc
kaka440
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2007 14:15

Post autor: kaka440 »

a moze zanim kupiles tego raka, trzeba bylo sprawdzic co sie kupuje zanim sie kogos wyzwie od p... A jak nazwac tego co nie umie odróżnić raka od krewetki?
asia1166
Posty: 17
Rejestracja: 24 kwie 2007 13:54

Post autor: asia1166 »

no sorry ale ja sie na tym nie znam jeszcze zbyt dobrze i widocznie niestety ale ufam ludziom i jesli ktos sprzedaje cos na gieldzie i mi mowi ze jest to krewetka to mu po prostu wierze... nie lubie ludzi ktorzy wpuszczaja laikom bzdury zeby tylko sprzedac cos...

dobra przepraszam ze obraziłam Pana ale chyba mam prawo byc zla...
ale wracajac do tematu to co mam znienic w akwarium??

Edytuj swoje posty, Chemik4
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Na początek zorientuj się jakie parametry ma woda z kranu. Na stronie firmy wodociągowej dostarczającej wodę w twojej miejscowości powinna być taka informacja. Najważniejsze czy twarda, czy miękka i pH. I stopniowo dostosowuj do tego obsadę ryb. Dodaj jakieś rośliny szybko rosnące : rogatka, limnophilę, rzęsę, nurzańce, moczarkę, łatwe na początek i wyciągną nadmiar azotanów. Podmiany wody ok 30% co tydzień. Poczytaj o wymaganiach ryb, sprzedawca nie musi się na tym znać, on musi się znać na tym jak sprzedać. Potem dobrze zaopatrzyć się w zestaw podstawowych testów. Ale to przyda ci się dopiero jak nauczysz się kontrolować parametry wody zależnie od ich wyniku.
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Myślę, że za dużo gatunków. Nie uważasz Asiu, ze ładniejsze akwarium byłoby z dwoma góra trzema gatunkami... Można wtedy podglądać ich stadne zachowania... po za tym wszystkie rybki jakie masz preferują życie w stadzie.. Zbyt dużo już rybek zdechło w akwariach by uczyć sie na własnych błędach.. :P
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
Awatar użytkownika
PABLO11
Specjalista ds. krewetek
Specjalista ds. krewetek
Posty: 218
Rejestracja: 07 sty 2008 17:34

Post autor: PABLO11 »

chemik4 no to ja napisze tak. Nie patrz tutaj na temperatury :) bo roznica 2 stopni to nie roznica :) no chyba, ze morza, jeziora itp itd maja grzalki w sobie :) jest pora dnia i nocy, raz jest tak raz tak. W baniaku nie musi byc stala temperatura. Wazne jest to, ze jak sie zmienia to stopniowo, a nie od razu. Mnie najbardziej razi brak roslin. Zajmowalem sie holendrami i wiem cos na ten temat. Ale jak jestes poczatkujacy to dodaj jakies croptocoryny np. becketti, walkeri, wendetti, nevillii. Dodaj korzeni. Masz taki fajny baniak i nie mozesz tego wykorzystac. Poprobuj tez roslinki sitowie drobne, nadwódki trojkwiatowa, wielonasienna z rodziny hygropila, valliseria nana, nymphaea lotus, galezatka, microsorium pteropaus,
Kunni
nigdy nie radz ludziom lania wody z kranu nawet jak ma dobre parametry(musi odstac minimum tydzien natomiast w chwili awaryjnej 24h zeby chlor wyparowal). Woda w klarnie jest tragiczna. Musi odstac swoje. Najlepiej jak ktos ma filt RO. Jak nie to kupywac wode niegazowana najlepiej zywca.

Na koniec obsada. Zmniejsz ja, a dodaj neonkow, kiryskow(cos po dnie bedzie ciekac- rybka stadna). Zmniejsz obsade, a dokup wiecej gatunkow ktore uwarzasz za najciekawsze. Ja bym wywalil molinezje. Bo wcale tak fajnie nie wygladaja i sie nie rozmnazaja. Jak gupik :P Dokupilbym tez, bocje. Ale pamietaj, ze to ryba stadna. Minimum 3 sztuki.
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Dlaczego odrazu polecasz roślinki jak nie wiesz ile ma Watów :?:
Dlaczego niby nie ma lac z kranu wody :?: Poco mu RO :?:
Od kiedy to się trzyma bocje w akwarium 112l :?: :roll:
Te 24h odstania wody to nie jest wcale sytuacja awaryjna. Te 24h spokojnie starczą na odparowanie chloru.
Najpierw podaj nam parametry wody a później redukuj obsadę.
Im większe i czestsze wahania temperatury tym ryby są bardziej podatne na choroby.
Pozdrawiam Garbus!!
Krzysiek
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

PABLO11 pisze: Kunni
nigdy nie radz ludziom lania wody z kranu nawet jak ma dobre parametry(musi odstac minimum tydzien natomiast w chwili awaryjnej 24h zeby chlor wyparowal). Woda w klarnie jest tragiczna. Musi odstac swoje. Najlepiej jak ktos ma filt RO. Jak nie to kupywac wode niegazowana najlepiej zywca.
Nigdy tego nie radziłam. Osobiście uważam, że odstanie wody tydzień to przesada, wystarczy doba, góra dwie. I najlepiej lać wodę przez prysznic, chlor szybciej się ulatnia. Sprawdzenie parametrów wody z kranu pozwala zorientować się na początek, czy w naszej miejscowości woda jest miękka czy twarda. I dostosować do tego obsadę ryb. Asia pisze, że to jej pierwsze akwarium, nie ma więc sensu aby zaczynała od zbiornika, w którym na "dzień dobry" używa się wody RO i drastycznie zmienia inne parametry. To przyjdzie z czasem, jak uzna że jest zaawansowana :)
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
PABLO11
Specjalista ds. krewetek
Specjalista ds. krewetek
Posty: 218
Rejestracja: 07 sty 2008 17:34

Post autor: PABLO11 »

Garbus te rosliny rosna nawet w cieniu. Jak maja troche swiatla to rosna jak glupie :) Moze i masz racje :) cale zycie z krewetkami spedzilem :) choduje krewetki. Co ty opowiadasz z ta temperatura. Nie wprowadzaj ludzi w blad. Jesli tempteratura spadnie/wzrosnie w ciagu paru minut. Jak np. podczas podmiany. Tak jak powoli, przez noc, czy cos. Bedzie ok. Ja mam krewetki, one sa niesamowicie wrazliwe na skoki temperatur i azotanow. Mimo wszystko nie mam grzalki. Azotany utrzymuje na blisko poziomu 0. Temperatura w ciagu nocy skacze mi neisamowcie. Nawet 3-4 stopni. I tak codziennie. Krewetki koca mi sie niesamowice. Ju 2 razy mi sie zwrocil sprzet z obsada:) Bocja w minimum setce moze byc :)

Kunni nie dokonca sie zgodze. Woda z kranu posiada metale ciezkie, a woda z ro jest oczyszczona z tych metali. Wiec najlepiej lac taka. Badam wode w 3 miestach i sprzedaje takie filtry wiec mam doswiadczenie w tych sprawach. Wyobraz sobie, ze woda z kranu ma 240 zwiazkow, wiec sobie wyobraz co w tej wodzie jest. Siarka, brom, siarka itp itd, a w filtrze RO woda ma okolo 10.


PS wode mozemy sobie zrobic taka jaka chcemu. TO nie jest tak, ze z kranu leci taka to kupujemy teryby. Mozemy dokupic np korzen czy filtr biologiczny ktory obnizy nam twardosc wody. Jak by tak ludzie patrzyli to by mieli tylko gupiki :) Np u mnie ja mam krewetki i co ? zyja :) a mam twarda wode jak kamiec.
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Bocja może być w minimum setce, ale 1 sztuka, a jednej sztuki się nie trzyma. Potrzebuje ona około 100l/szt a więc żeby trzymać 4 sztuki bocji potrzebne jest akwarium 400l :wink: A co do tych kirysków z bocjami to no coment.
Krzysiek
Awatar użytkownika
PABLO11
Specjalista ds. krewetek
Specjalista ds. krewetek
Posty: 218
Rejestracja: 07 sty 2008 17:34

Post autor: PABLO11 »

znam ludzi co trzymaja z powodzeniem bocje z kirysami i krewetkami i zyja w zgodzie.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Badam wode w 3 miestach i sprzedaje takie filtry wiec mam doswiadczenie w tych sprawach. Wyobraz sobie, ze woda z kranu ma 240 zwiazkow, wiec sobie wyobraz co w tej wodzie jest. Siarka, brom, siarka itp itd, a w filtrze RO woda ma okolo 10.
A co komu siarka przeszkadza (H2S-siarkowodór to inna sprawa)? Twardość wody to głównie wodorowęglany, chlorki i właśnie siarczany wapnia i magnezu.

Aby usunąć z wody metale ciężkie nie potrzeba filtra RO lub jakiś tam filtrów do wody, wystarczy przefiltrować ją przez torf (tanio i skutecznie) a jony tych metali stworzą z kwasami humusowymi nierozpuszczalne sole kompleksowe i wytrąca sie w postaci osadu na dnie zbiornika.
Oczywiście ta metoda ma wady- zabarwienie wody (nie każdemu sie podoba), obniżenie pH (nie zawsze potrzebne).

Wystarczy OT
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
PABLO11
Specjalista ds. krewetek
Specjalista ds. krewetek
Posty: 218
Rejestracja: 07 sty 2008 17:34

Post autor: PABLO11 »

no moze i masz racje. Ale czy tansze ?? kupujesz filtr ro za 200zl i masz na lata. TOrf musisz caly czas kupywac ... Wiec to nie tak do konca :) jestem menadzerem :)
ODPOWIEDZ