Jaki pokarm ?

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dariozo3
Posty: 73
Rejestracja: 14 sty 2009 11:30
Lokalizacja: Radom

Jaki pokarm ?

Post autor: dariozo3 »

Witam!

Od pewnego czasu moje molinezje i mieczyki podgryzaja moje rośliny.

Wcześniej tego nie robiły mimo że nie zmieniałem im diety.

Karmie je płatkami Tropicala Bio-vit i Ovo-vit
2 razy dziennie o 6.30 i 17.00.

Czy te pokarmy sa wystarczające czy dokupić cos roślinnego -wczesniej nie podgryzaly mi roślin.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Koniecznie zacznij podawać pokarm roślinny: płatki ze spiruliną (!) - dobre są firmy Tropical lub Tetra, tabletki ze spiruliną (takie dla glonojadów, też Tropicala), granulat. Możesz dorzucić sparzoną sałatę.

Przypominam, że w diecie ryb żyworodnych (mieczyki, molinezje, gupiki i inne) pokarm roślinny jest bardzo ważną częścią diety!

Proponuję podawać taki pokarm raz dziennie. Rano "zwykłe płatki" a wieczorem spirulinowe.
Pamiętaj o usuwaniu nadmiaru pozostającego pokarmu z akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dariozo3
Posty: 73
Rejestracja: 14 sty 2009 11:30
Lokalizacja: Radom

Post autor: dariozo3 »

Ok zastosuje sie do wskazowek a z nadmiarem pokarmu nie mam problemu bo ryby wszytko wyjadaja a to co spadnie na dól to kieyski sie tym zajmuja a dla nich mam tez takie pastylki tropikala ktore szybko sapdaja na dno
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

A ja robię inaczej, ryby pokarm roślinny dostają przy każdym karmieniu, wtedy kiedy są głodne, zjedzą po kilka płatków roślinnego a potem dopiero z grubej rury- miącho, albo tak jak u ciebie inne płatki.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
dariozo3
Posty: 73
Rejestracja: 14 sty 2009 11:30
Lokalizacja: Radom

Post autor: dariozo3 »

Może być tak:

rano płatki białkowe i roślinne
po południu suszona spirulina
na wieczór płatki wybarwiające i pastylki ?
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Zasada jest prosta, na początku podajemy rybom ten pokarm, którego za bardzo nie lubią.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Myślę, że molinezje i mieczyki lubią pokarm roślinny. Kwestia jest tylko w smaku płatków.

Podawałeś do tej pory pokarm dwa razy dziennie. I niech tak będzie. Podawaj po prostu raz płatki normalne a raz roślinne. Możesz cały dzień podawać tylko roślinne, a następnego dnia zwykłe. Wprowadzaj jak najwięcej urozmaicenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dariozo3
Posty: 73
Rejestracja: 14 sty 2009 11:30
Lokalizacja: Radom

Post autor: dariozo3 »

ok dziękuję za odpowiedzi i postaram się coś wymyśleć :)
Awatar użytkownika
irkame
Początkujący pomocnik
Posty: 967
Rejestracja: 05 lip 2007 9:37
Lokalizacja: Głogów

Post autor: irkame »

Wszystko w myśl zasady "Jak się pupa wypości to zje i ości" Najważniejsze tak jak poprzednicy pisali aby pokarm był urozmaicony.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Myślę, że molinezje i mieczyki lubią pokarm roślinny.
Akurat nie to jest najważniejsze co ryby lubią. Jeśli ryba je konkretne pokarmy mięsne, to wiadomo, że roślinne lubi dużo mniej. Jednak tak jak napisał Piotrek, jest głodna to wszystko zje, kwestia czasu.
Jak ja bym patrzył, że moje ryby nie lubią np. pokarmów roślinnych, to co ? Mam z nich zrezygnować? Nie robię tak aby jadły go wtedy jak są głodne i wtedy nie wybrzydzają aż tak bardzo.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja nadal będę twierdzić, że mieczyki i molinezje lubią pokarm roślinny i wcale nie trzeba ich zmuszać do takiego jedzenia. Są to ryby wszystkożerne, często w naturze obszczypujące z glonów rośliny i elementy środowiska naturalnego. To zachowanie jest widoczne również w akwariach.

Co więcej, to samo widzę u ryb hodowanych przeze mnie. Co dwa dni dostają porcję płatków spirulinowych firmy Nutrafin i jedzą je tak samo chętnie jak każdy inny pokarm.

Więc Mariuszu, nie wiem o co Ci chodzi. Szczególnie niezrozumiałe jest dla mnie ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi, być może kwestia gramatyki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Nie wiesz o co mi chodzi? Wytłumaczę. Chodziło mi o to, że guzik mnie obchodzi czy moje ryby coś lubią czy nie. Wiem co dla nich dobre to mają jeść. A to czy jedzą, to tylko i wyłącznie zasługa akwarysty. W akwarium aby wszystko grało, potrzebna jest po prostu silna ręka i stanowczość a nie uleganie rybom. Najzwyczajniej w świecie trzeba rybę wychować. Prosty przykład, jeśli masz rybę z odłowu, to co, masz jej dawać pożywienie zdobywane w jej środowisku? Chyba nie. Nawet roślina roślino żerna jak zasmakuje konkretnego jedzenia, nie koniecznie dla niej dobrego, to na zielone patrzy z niesmakiem. Przykład zbrojniki, kosiarki itp. Stąd często ktoś pisze, że ma ryby glono i roślinożerne a one na nie po prostu nawet nie patrzą. Teraz już wiesz o czym pisałem?
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rozumiem, co piszesz. Uważam jednak, że są gatunki ryb, których wcale nie trzeba zmuszać od jedzenia pokarmu roślinnego, ponieważ taki sposób żywienia jest ich naturalnym zachowaniem.

I o to mi chodziło.

Dobrze podsumował to Piotrek: "Najważniejsze tak jak poprzednicy pisali aby pokarm był urozmaicony."

Święta racja.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
irkame
Początkujący pomocnik
Posty: 967
Rejestracja: 05 lip 2007 9:37
Lokalizacja: Głogów

Post autor: irkame »

Amen. Chyba odpowiedz na pytanie w tym dialogu padła. Chyba że ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia? :wink:
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

A jak zmusić szczupaka żeby wpierniczał kapustę? :mrgreen:

Normalnie możnaby pomyśleć, że ludzie wiedzą lepiej co rybom dobrze robi...
Może w przypadku wybranych gatunków wszystkożernych to, co napisał Mariusz ma rację bytu, ale bez przesady...

Ale zgadzam się, że temat wątku wyczerpano.
A czas leci...
ODPOWIEDZ