Woda z filtra Brita

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Woda z filtra Brita

Post autor: BARA »

Witam,

w wolnym świątecznym czasie podczas wizyty u Rodziców, zrobiłam dla zabawy testy wody pobranej po przepuszczeniu przez nowy filtr Brita.

Ku mojemu zaskoczeniu wyszły nastepujące parametry wody:

pH<6 w dokładniejszej skali wyszło mi nawet poniżej 5,5
(TWW) KH <1
(TWO) GH <6

dla porównania zrobiłam testy wody wlewanej do filtra, czyli kranówki:

pH>7,5
(TWW) KH 10n
(TWO) GH 17n

Wyniki mnie zadziwiły, więc dzisiaj po pracy polecę do MAKRO i zorientuję się w cenie takiego zestawu oraz wymiennych filtrów.
Zastanawia mnie tylko moc filtra i fakt, że woda została ewidentnie zakwaszona.

Czy ktoś ma podobne doświadczenia z filtrami Brita? Wiem, że o tym już raz pisaliśmy, ale może ktoś ma nowsze wieści? Polemizując jednak z poprzednim tematem dodam, że filtr przepuszcza wodę dosyć szybko i uzyskanie nawet 30l nie sprawi większych problemów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Poczytaj TUTAJ

A tak w skrócie - filtr zawiera węgiel aktywowany i słabo kwaśne kationity usuwające głównie twardosć węglanową, stąd też sie bierze lekko kwaśny odczyn przefiltrowanej wody
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Ja używam tych filtrów do celów spożywczych. Filtr zużywa się u mnie po ok 100L wody (22*n!). Z moich obliczeń wychodzi to mało ekonomicznie, bo wkład kowsztuje ok 15zł. Za to zużyte wypełnienia zbieram, i planuje popracować nad regeneracją.

A przy okazji, chyba tez tam są anionity, bo redukuje zawartość azotanów i chlorków.
A czas leci...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wczoraj kupiłam zestaw Brita z filtrem. Przepuszcza wodę dosyć szybko, pH 6,2 na początek. Już zrobiłam dużą podmianę wody w jednym z akwariów (z neonami czerwonymi).

Filtr ma wystarczyć na 100l. Jest to ilość całkowicie mnie zadowalająca, na miesiąc.
Bo do akwarium i tak będę lać mieszankę z filtra i odstałej, nie chcę mieć pH poniżej 6,5-6,8. A koszt? 20 zł miesięcznie (koszt filtra), to mniej, niż kupowanie wody osmotycznej lub destylowanej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Możesz w marketach poszukać trójpaków, wtedy wychodzi filtr po 15-17 zł. Okrągłe sa tańsze, ale pewnie kupiłaś ten płaski. Wydajność zalezy od jakości kranówki. Po pewnym czasie spadają parametry filtratu; woda robi sie twardsza - zuzycie wymieniaczy jonowych.

PS.
A jak Ci smakuje herbatka z takiej wody? :wink:
A czas leci...
Awatar użytkownika
Seboos
Początkujący pomocnik
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2007 11:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Seboos »

Ja bym jej nie używał do akwarium ze względu na zawartość srebra
Cytat z brita.pl
Srebro od wieków znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dlatego węgiel aktywny zawarty w naszych wkładach został powleczony nieznaczną ilością srebra, zabezpieczając w ten sposób przd rozwojem bakterii wewnątrz wkładu przez cały okres jego użytkowania
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Skoro nam srebro nie szkodzi (czy na pewno dostaje się do filtrowanej wody?) to nie powinno zaszkodzić organizmom żywym w akwarium.

Pożyjemy, zobaczymy, popodmieniam i się przekonam.

P.S. Filtruję wodę tylko na użytek akwarium, nie gotuję na niej napojów. Kranówka w Białymstoku mi smakuje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Seboos
Początkujący pomocnik
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2007 11:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Seboos »

BARA pisze:Skoro nam srebro nie szkodzi (czy na pewno dostaje się do filtrowanej wody?) to nie powinno zaszkodzić organizmom żywym w akwarium.

Pożyjemy, zobaczymy, popodmieniam i się przekonam.
Nie zawsze jest tak ze to co nam nie szkodzi, nie szkodzi naszym podopiecznym w akwariach. Czasem jest tak, że nam również pewne związki szkodzą ale w znacznie większych dawkach niż rybom (dla nich jakakolwiek ilość może być zabójcza - przykładem jest choćby chlor czy miedź)

Tak czy inaczej życzę powodzenia i mam nadzieję, że nie skończy się to katastrofą :)
placek
Początkujący pomocnik
Posty: 41
Rejestracja: 05 sty 2008 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: placek »

Też podobnie jak BARA ostatnio zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem... jednak taki wkład do brity b.szybko traci swoje zdolności jeśli chodzi o zmiękczanie, po tyg używania w kuchni GH po przejsciu przez Britę skoczył z 3 do 9 stopni,
Wniosek: Brita nadaje się do zmiękczania wody powiedzmy max 10l zbiornia, inaczej woda w akwarium będzie miała b.niestabilne parametry. Sam zdecydowałem się na RO i szczerze polecam, wiem co mi leci z filtra i za kazdym razem to samo GH/KH=0 pH ok. 6
koszt to raptem 150 zł + przesyłka.
Pzdr
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Srebro jest tam unieruchomione i nie przenika do wody.

Trwałośc tych filtrów zależy od jakości kranówy (pojemność kationitu jest stała). U mnie przy 22*n po dwu tygodniach pojawia sie korzuszek na herbacie. Po trzech do wymiany...

Może Bara ma lepszą kranówkę.
Ale dla mnie to sie nie oplaciło. Zwłaszcz, że w pracy mam destylarki i dejonizatory :wink: .
A czas leci...
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A da sie te wkłady z Brity jakos rozebrać?
Wtedy można by tam dać zwykły kationit i gotowe. Jak sie zużyje to sie go zregeneruje i znowu filtr sie nadaje do użytku :D
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
placek
Początkujący pomocnik
Posty: 41
Rejestracja: 05 sty 2008 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: placek »

niestety nie bardzo jest to rozbieralne ale nawet jeśli to ... po co?? lepiej pokusić się o własną kolumnę DIY z lepszą wydajnoscią
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

A może da się zregenerować ten z Brity?
Tylko, czy warto sie tak bawić.

A wkłady sa nierozbieralne.
A czas leci...
ODPOWIEDZ