Dziwny wygląd ryby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Nemo343
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Super, wszyscy się mądrzą, ale dalej nie wiem co jej jest i czy da się jej jakoś pomóc?Najlepiej zwalić wszystko na warunki, które są takie jakie były i nic się nie zmieniło, a może jeszcze lepiej zlikwidować akwarium i będzie po problemie
goldi_
Posty: 1621
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: goldi_ »

Bo nie ułatwiasz sprawy . Konkretnie : ile masz NO3?

Nie jestem specjalista od chorób ryb (jakoś omijaja mnie ) ale sądzę że lwia część chorób bierze sie z nieodpowiednich warunków i to trzymanie parametrów jest najlepszą profilaktyką. W nieodpowiednich ryby nie zdychają (od razu) ale ich odporność ulega pogorszeniu i z czasem , nawet w przypadkowych okolicznościach osłabiona ryba łapie jakieś choróbsko. Zresztą cały świat zwierzęcy tak działa : pierwsze padają słabe sztuki
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Elemelek »

Zgadzam sie z powyzszym w 100%
Nemo343
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Konkretnie to nie mam jak teraz tego sprawdzić, ale ryba zdaje się lepiej wyglądać, te czerwone ślady zaczęły znikać, ma większy apetyt i jest żywsza. Nic nie było robione, tylko podane 4 razy costaforte w ciągu tygodnia (co 2 dni). W planach mam podmianę wody jeszcze. Może będzie wszystko ok. Póki co jestem dobrej myśli.
PS Mam jeszcze takie kryształki na redukcję NO3, ale wcześniej nie były stosowane, ponoć działają nawet do roku. Trzeba je umieścić głębiej w podłożu, ale nie wiem czy właśnie ta wieksza ryba się do nich nie dobierze i czy jej nie zaszkodzą, bo często przekopuje podłoże i w nim szuka, te inne mniejsze to raczej nie dadzą rady ich zjeść. Kiedyś w akwarium u mnie był też używany płyn do redukcji NO3.
Na potwierdzenie swoich słów załączę jeszcze zdjęcie rybki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
goldi_
Posty: 1621
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: goldi_ »

Cieszę sie że jest lepiej.
Niezależnie od wszystkiego, możesz przemysleć częstsze podmiany . Masz ryby wyjatkowo brudzace a do tego aranżacje/wyposażenie nie sprzyjającą prawidłowym procesom biologicznym . W takiej sytuacji nie należy oszczędzać na wodzie i 20-30% co tydzień wydaje sie nieodzowne .
Może stosowanie uzdatniaczy w sensie witamin i wyciągów ziołowych również również należałoby przewidzieć lecz tutaj za bardzo nie pomoge bo nie stosuje i nie mam w tej materii doświadczeń (moje zbiorniki są "wyposażone w silną biologie" - zupełnie inna sytuacja )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: BARA »

Dołożę coś do tematu: radzę wymienić podłoże na piasek, który będzie odpowiedni dla ryb przydennych - będą w nim kopać i przesiewać go przez skrzela. W tej chwili mogą tylko kaleczyć sobie pyski o kamyczki.
Prawidłowe podłoże jest dodatkowym medium filtracyjnym, ponieważ bakterie nitryfikacyjne będą się osiedlać również w nim. Welony są mocno brudzące, więc potrzebują częstych podmian wody oraz solidnej filtracji. Długotrwałe utrzymywanie ryb w wodzie o pogarszających się parametrach prowadzi do osłabienia i chorób - już o tym było napisane.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Nemo343
Posty: 8
Rejestracja: 24 lis 2022 22:17

Re: Dziwny wygląd ryby

Post autor: Nemo343 »

Niestety z rybą chwilowo było lepiej, wydawało się, że może będzie ok. Teraz zaczyna gorzej wyglądać , ma jakby posklejane czy postrzępione płetwy, przekrwienia nie ustąpiły, w dodatku czasami wydaje się bardzo apatyczna, leży wtedy i tylko oddycha lub nawet czasem tak jakby staje przy filtrze głową do góry. W porze karmienia niby przyjmuje pokarm, ale mniej niż kiedyś, wydaje się, że schudła. Poza tym ten mały welon cały czas podskubuje jej ogon, tułów czy nawet oczy, ona niekiedy w ogóle na to nie reaguje lub czasem ucieka od niego. Ostatnio była w akwarium podmieniona woda, ale nie widać wyraźnej poprawy. Czy da się jeszcze coś dla niej zrobić? Nie ukrywam, że żal było by ją stracić. Na dobrą sprawę nie wiem co jej dokładnie dolega. Cóż, problem z nią zaczął się, kiedy w akwarium pojawił się ten mały welon jakieś 3 tyg temu, na początku był spłoszony , ale po kilku dniach zaczął ją już podskubywać, może czymś ją zaraził lub ona była w gorszej kondycji i to na nią bardziej wpłynęło. Chociaż kiedyś też był z nią razem w zbiorniku jeszcze inny welon, również ją zaczepiał i podskubywał nawet bardziej natarczywie , ale nigdy nie miała z tego powodu jakichś problemów zdrowotnych. Planuję jeszcze za tydzień podmienić raz wodę i ograniczyć karmienie, nie wiem co jeszcze można zrobić w tej sytuacji? Załączę zdjęcie jak rybka wygląda teraz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ